| Builders Hardware Product Type | Drawer Slides |
|---|---|
| Features | Self Closing |
| Finish Family | White |
| Hardware Color Family | White |
| Material | Steel |
| Mount Type | Side Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Slide System | European Side |
| Weight load per set (lb) | 0.0 |
| Maximum Expandable Length (in) | 16 |
| Product Height (in) | 1.4375 in |
| Product Width (in) | 0.5 in |
| Slide Length (in) | 16 in |
| UPC | 313051557547 |
Check the listing for details. Self-Closing Design Fits Most Bottom/ Side-Mounted Drawer Systems-15-3/4" Steel. Condition: New. Listed at 8.40 USD. • Steel construction makes it sturdy and robust.