| Number of treatments per container | 3 |
|---|---|
| Container Size | 6.2 oz |
| Product Height | 7.5 in |
| Form | Powder |
| For | Septic Safe |
| Type of Issue | Septic |
| Product Depth | 2.5 in |
| Type | Drain Openers |
| Number in Pack | 3 |
| Drain Cleaners Type | Toilet |
| Set Time | 480 min. |
| Maintenance, Repair & Supplies Product Type | Drain Openers & Chemicals |
| Features | Deodorizing, Eliminates Odor, Odor Neutralizing |
| Protects pipes from corrosion | No |
| Product Width | 5 in |
| Prevention formula | Yes |
Check the listing for details. Septic System Treatment Dissolving, Controls odors, Up to 1500 Gal (Pack of 3). Condition: New. Listed at 8.40 USD.