| Color | Gray |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | PU+Metal |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 36.00 in |
| Item Length | 19.00 in |
| Item Width | 17.30 in |
| Type | Barstools |
| Number of Items in Set | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Features | Swivel, Upholstered |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Teens, Adults |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 16.64 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Set Includes | Rolling Seat |
| Upholstery Fabric | PU |
| Seating Capacity | 1 |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 2 360° Swivel Bar Stools PU Bar Chair Kitchen Counter Height Dining Chair. Color: Gray, Condition: New. Listed at 219.68 USD. The waterproof PU leather surface can be easily wiped clean with a damp cloth and mild cleaning agent. The rotatable seat allows users to easily change direction, facilitating communication or retrieval with those around them.