| Size | Black || 2 PCS |
|---|---|
| Brand | GARVEE |
| Type | Dining Chair |
| Set Includes | Chair |
| Item Length | 17 in |
| Item Width | 18.1 in |
| Item Height | 33.1 in |
| Material | Rattan |
| Maximum Weight Capacity | 275lbs |
| Frame Material | Metal |
| Item Weight | 42.11 lb(4PCS) |
| Style | Contemporary/Modern |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Color | Black/Brown |
Check the listing for details. Set of 2 4 Dining Chairs Upholstered Rattan Kitchen Dining Room Chairs Metal Leg. Color: Black/Brown, Condition: New. Listed at 79.99 USD. 【17'' Thicken Cushion】wider cushioned seats with 2-inch thick upholstery for maximum comfort.Enjoy cozy with 105° tilt ergonomic backrests that improve posture and reduce back pain during long periods of sitting. 【100% Natural Handmake Rattan】Crafted entirely by hand using 100% natural rattan, providing a unique and eco-friendly addition to your home decor. 【Sturdy Stable Metal Frame】Enhanced with reinforced metal frames for solid and stable support. Additional steel bars provide extra stability, allowing the chairs to support up to 220 pounds. 【For Kitchen&Dining Room】Upgrade your interior with well-designed dining chairs that add lasting charm and enhance the aesthetics of any space. 【Installation Tips】 If you encounter any issues during the installation, please let us know we will try o.