| Color | 2pcs-Gray |
|---|---|
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Backrest Height | 11.9 in |
| Brand | Unbranded |
| Department | Adults |
| Features | Upholstered |
| Frame Material | Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Height | 37.4 in |
| Item Length | 14.5 in |
| Item Width | 16.5 in |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Number of Items in Set | 2/4 |
| Seat Depth | 15.3 in |
| Seat Height | 25.5 in |
| Style | Contemporary/Modern |
| Type | Accent Chair |
| Upholstery Fabric | Faux Leather |
Check the listing for details. Set of 2/4 Leather Bar Stools Counter Height Kitchen Stools with Back Support. Color: 2pcs-Gray, Condition: New. Listed at 60.71 USD. These rustic bar stools with back are a sleek addition to any kitchen or bar area. ---Bar Stools Set of 4 Worth Getting. The low-profile base and narrow legs allow for easy maneuvering and fitting under most counters and tables.