| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 60 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Style | Modern |
| Number of Items in Set | 2 |
| Indoor/Outdoor | Indoor & Outdoor |
| Additional Parts Required | No |
| Model | Bar Stool |
| Assembly Required | Yes |
| Wood Tone | N/A |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Product Line | Home Garden |
| Department | Adults |
| MPN | H01-2472-2-G2 |
| Item Length | 16.1 in |
| Item Height | 24 in |
| Item Width | 15.4 in |
| Upholstery Fabric | Leather |
| Color | Black |
| Brand | Segawe |
| Frame Material | PVC |
| Features | Swivel |
| Room | Kitchen |
| Type | Stool |
| Item Weight | 28.2lbs |
Check the listing for details. Set of 2 Adjustable Bar Stools PU Leather Modern Dinning Chair Metal w/Back Gray. Color: Black, Condition: New. Listed at 79.59 USD. Specifications:Color:Deep GrayMaterial: PVCItem Weight:28.2lbsBack:15.7 "* 13" Cushion:16.1 "* 15.4" Product Size:16.1"*15.4"*24"/32.1" Weight Capacity: 136kg/300lbs Features: COMFORTABLE SEAT -The chairs seat and backrest are made of high-quality leathaire which Super permeability . Side lever adjusts seat height up and down, swivel chair design so you can turnaroundYou can also put your feet on the footrest to relax your legs.EASY TO INSTALLATION: The barstools could be assembled easily with introduction brochure and PU leather seats are easy to clean for long-term use.EASY TO CLEAN: You can simply use a clean damp cloth and mild cleanser for daily care. The work will be done within minutes. SUITABLE FOR: restaurants, kitchens, living rooms, entertainment rooms, offices, cafes and so on.