| Color | Black+Gray |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Metal+Velvet+Foam |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 31.69 in |
| Item Length | 16.54 in |
| Item Width | 15.35 in |
| Type | Barstools |
| Number of Items in Set | 2 |
| Features | With Backrest |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Teens, Adults |
| Item Weight | 18.73 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 2 Bar Stools Velvet Upholstered Dining Chair Counter Height Bar Stools. Color: Black+Gray, Condition: New. Listed at 105.99 USD. Each set includes two chairs, complete with straightforward assembly tools and instructions for hassle-free setup. Number of Stool Included Set of 2. Ideal counter height (supports 220lbs) fits bars, kitchen islands, and desks, with non-slip screws for secure stability on any surface.