| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Frame Material | Metal |
| Brand | Unbranded |
| Color | Black |
| Item Height | 32.48 in |
| Item Length | 16.54 in |
| Item Width | 15.35 in |
| Type | Barstools |
| Number of Items in Set | 2 |
| Features | Upholstered |
| Style | Modern |
| Department | Adults, Teens |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 20.00 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 2 Bar Stoosl Counter Height PU Leather Bar Stools Dining Chair Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 119.85 USD. Quick and Easy Installation: We provide all the tools and instructions you need to install the bar stools quickly and easily. One person can easily handle the installation process, leading to hassle-free set up.