| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Bench Leg |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Material | Steel |
| Process | High-temperature Bake Painting |
| Installation Type | Screw-In |
| Total Load-bearing Capacity | 200kg/440.92lbs |
| Number of Pieces | 2 |
| Bottom Length | 44.96cm/17.7in |
| Bench Leg Length | 40.64cm/16in |
| Backrest Bracket Length | 38.1cm/15in |
| Item Weight | 13.78 lbs |
| Number of Items | 2 |
| Item Height | / |
| Minimum Height | / |
| Item Length | / |
| Item Width | / |
| Department | Adults |
| Compatible Brand | / |
| Compatible Model | / |
| Model | Triangle Metal Chair Base Legs |
| Product Line | Set of 2 Bench legs |
Check the listing for details. Set of 2 Bench Legs Metal Bench Legs White Bench Legs with Backrest Bracket NEW. Color: White, Condition: New. Listed at 66.06 USD.