| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Wood+Fabric+Foam |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 36.40 in |
| Item Length | 21.60 in |
| Item Width | 20.80 in |
| Type | Dining Chair |
| Set Includes | Dining Chair |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Frame Material | Wood |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Adults |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 16.90 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Features | Upholstered, With Backrest |
| Number of Items in Set | 2 |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Seat Depth | 18.10 in |
| Seat Height | 20.80 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 2 Dining Chair Upholstered Kitchen Dining Chair with Wood Leg Beige/Black. Color: Beige, Condition: New. Listed at 244.99 USD. Single Sofa. Loveseat Sofa. 3 Seater Sofa. Convertible Sofa Bed. L Shaped Sofa. Dining Chair. Dining Sets. Dining Set.