| Shape | Flower Shape |
|---|---|
| Fill Material | Foam |
| Year Manufactured | 2026 |
| Maximum Weight Capacity | 350.00 lb |
| Item Length | 24.00 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Care Instructions | Do Not Wash |
| Manufacturer Warranty | 9 Months |
| Item Height | 17.00 in |
| Style | Modern |
| Personalized | No |
| Features | Storage Compartment, Upholstered, Enchanting 6-Petal Flower Design, 5-in-1 Versatile Workhorse, Luxurious & Soft Velvet Upholstery, Sturdy Construction & Ample Storage, Ready to Use Instantly |
| Room | Bedroom |
| Item Width | 24.00 in |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Pattern | Flower |
| Required Tools | No Tools Required |
| Color | Gray |
| Material | Wood & Fabric |
| Brand | Unbranded |
| Type | Storage Ottoman |
| Packaging | Box |
| Theme | Family |
| Item Weight | 24.20 lb |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Set of 2 Flower Shape Storage Ottoman,Upholstered Velvet Storage Ottoman Bench. Color: Gray, Condition: New, Made in China. Listed at 159.99 USD. (【5-in-1 Versatile Workhorse】 Far more than just a footrest, this set is a multifunctional powerhouse. Perfectly serves as: 1) a comfortable footrest for your couch or chair, 2) extra seating for guests, 3) a hidden storage bench for blankets, toys, or magazines, 4) a stylish bedside table or vanity stool, and 5) a compact occasional table.