| Color | White |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Faux Leather+Metal+Foam+Crystal Buckle |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 39.60 in |
| Item Length | 16.50 in |
| Item Width | 22.40 in |
| Type | Dining Chair |
| Set Includes | Dining Chair |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Frame Material | Metal |
| Features | Upholstered, Armless, Padded Seat, High Back, Bow - Shaped Metal Legs |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Adults |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 27.34 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Upholstery Fabric | Faux Leather |
| Number of Items in Set | 2 |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Seat Depth | 17.30 in |
| Seat Height | 18.50 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 2 Modern Upholstered Faux Leather Dining Chairs w/ Silver Metal Bow Leg. Color: White, Condition: New. Listed at 179.99 USD. 【Sold in Sets】Available in sets of 2, 4, or 6, Can be paired with various dining tables as a set, making it perfect for dining rooms or social gatherings with diverse seating needs. 2 x Dining Chair.