| Number of Items in Set | Two-Piece |
|---|---|
| Shape | Round |
| Unit Count | 2.0 Count |
| Size | Stool (set Of 2) |
| Included Components | Assembly Instruction, Bar Stool, Hardware Pack |
| Upc | 816718023916 |
| Global Trade Identification Number | 00816718023916 |
| Product Dimensions | 11.5"d X 12.52"w X 23.82"h |
| Table Shape | Round |
| Furniture Finish | Teak |
| Required Assembly | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | 11.5 in |
| Item Height | 23.82 Inches |
| Umbrella Included | No |
| FSC Certified | No |
| Seat Height | 60.5 Centimeters |
| Style | Modern |
| Personalized | No |
| Features | Lightweight, Stylish, Functional, Easy to assemble, Water-resistant |
| Item Type Name | Outdoor Table |
| Unit Quantity | 2.0 |
| Finish | Teak |
| Seat Material | Wood |
| Item Dimensions D X W X H | 11.5"d X 12.52"w X 23.82"h |
| Chair Depth | 12.52 in |
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Required Tools | No tools required |
| Color | Natural |
| Material | Wood, Hardwood, Malaysian hardwood, Dark red meranti wood |
| Set Includes | Stool |
| Frame Material Type | Wood |
| Cushions Included | No |
| Brand | Unbranded |
| Type | Bar Stool |
| Seating Capacity | Up to 2 |
| Leg Style | 4 Legs |
| Number Of Pieces | 2 |
| Chair Back Material | Wood |
| Product Care Instructions | Treat With Teak Oil, Wipe With Dry Cloth |
| Assembly Required | No |
| Chair Color | Natural |
| Style Name | Stool (set Of 2) |
| Item Weight | 13.2 lb |
Check the listing for details. Set of 2 Outdoor Teak Bar Stools - Stylish and Lightweight for Any Space. Color: Natural, Condition: New. Listed at 138.97 USD.