| Color | Black+Rattan |
|---|---|
| Number of Items in Set | 2 |
| Wood Tone | Medium Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Item Length | 21.5 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Seat Depth | 19 in |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Item Height | 30.25 in |
| Seat Height | 18.25 in |
| Style | Mid-Century Modern |
| Frame Material | Rubber Wood |
| Personalized | No |
| Features | Upholstered |
| Room | Dining Room, Kitchen, Living Room |
| Finish | Polished |
| Item Width | 18.25 in |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Set Includes | Chair |
| Backrest Height | 12 in |
| Brand | GDF Studio |
| Type | Dining Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Theme | Family |
| Item Weight | 11.25 lb |
Check the listing for details. Set of 2 Rattan Dining Chairs Solid Wood Frame Vintage Accent Chairs for Kitchen. Color: Black+Rattan, Condition: New. Listed at 173.41 USD. The square backs and seats of this chair are highlighted by natural rattan in a perforated design, giving your space plenty of breezy appeal. In addition, the gloss of the surface gives this chair a high gloss that is sure to attract the eye.