| Color | Black |
|---|---|
| Compatible Brand | For American Signature, For Arhaus, For Article, For Ashley, For Birchlane, For Blu Dot, For CB2, For Crate & Barrel, For CR Laine, For Eco Balanza, Universal |
| Pattern | Solid |
| Compatible Model | For IKEA Allerum, For IKEA Backabro, For IKEA Ekeskog, For IKEA Ektorp, For IKEA Karlstad, For IKEA Klippan, For IKEA Söderhamn, For Rowe 6751, For Rowe 6753, For Rowe 7679T |
| Material | 100% Cotton |
| Item Length | 21 in |
| Suitable For | Chair, Sofa Arm |
| Brand | Unbranded |
| Type | Slipcover |
| Item Height | 17 in |
| Model | Broyhill 15633 |
| Style | Modern |
| Personalized | No |
| Features | Stretch |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Item Width | 22 in |
| Product Line | Sure Fit Holiday |
| Upholstery Fabric | Polyester/Polyester Blend |
Check the listing for details. Set of 2 Stretch Armrest Covers Arm Covers for Chairs Couch Sofa Recliner Sofa. Color: Black, Condition: New. Listed at 8.99 USD. This is a cover for sofa couch armchair. Prevents your own sofa from dust and oil. Materials: 85% Polyester 15% Spandex Jacquard Fabric Small Checks. Soft fabric makes for a comfortable feel and transforms your sofa into new looking.