| Color | Dark Gray+Black |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Cotton Linen+Metal+Sponge |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 34.60 in |
| Item Length | 20.40 in |
| Item Width | 20.00 in |
| Type | Barstools |
| Number of Items in Set | 2 |
| Features | Swivel, Upholstered, With Backrest |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Teens, Adults |
| Item Weight | 29.98 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Set Includes | 2 x Barstools |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 2 Swivel Bar Stools Counter Height Bar Chair Dining Chair with Metal Legs. Color: Dark Gray+Black, Condition: New. Listed at 205.68 USD. The key joints are reinforced by welding. All edges are polished with R-shaped corners (rounded corner radius ≥ 5mm), perfectly adapting to the needs of mixing industrial style, Nordic style, and retro style.