| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Year Manufactured | 2025 |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Item Length | 21.50 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Height | 38.40 in |
| Style | Leisure |
| Frame Material | Wood, Fabric, Steel Spring, Foam |
| Room | Dining Room, Kitchen |
| Finish | Chrome Nailhead Trim |
| Item Width | 19.00 in |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Color | Black |
| Set Includes | Bench |
| Brand | Unbranded |
| Type | Barstool |
| Seating Capacity | Up to 2 |
| Assembly Required | Yes |
| Theme | Family, Bar |
| Time Period Manufactured | 21st Century (2000-Now) |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Weight | 22 lb |
Check the listing for details. Set of 2 Swivel Velvet Barstools w/Button Tufted Decoration & Wooden Legs Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 189.70 USD. The 360-degree swivel seat allows for easy dining and communication,allowing you to communicate more freely and easily with friends and guests at parties;. Soft foam and Steel Spring inner filler provides excellent cushioning for extended sitting;.