| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Solid Wood+Line+Rattan+Foam |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 39.60 in |
| Item Length | 20.00 in |
| Item Width | 22.60 in |
| Type | Dining Chair |
| Set Includes | Dining Chair |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Frame Material | Solid Wood |
| Features | Upholstered, Rattan Back |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Adults |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 15.00 in |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Upholstery Fabric | Linen |
| Number of Items in Set | 2 |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Seat Depth | 17.30 in |
| Seat Height | 20.30 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 2 Upholstered Dining Chairs Solid Wood Rustic Kitchen Chair Rattan Back. Color: Beige, Condition: New. Listed at 229.99 USD. Premium Matte Linen Cushion with High-Resilience Core - The seat is upholstered in breathable, durable matte linen fabric, filled with high-rebound foam and S-springs for lasting cushioning resilience and comfort.