| Color | Black |
|---|---|
| Number of Items in Set | 2 |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Set Includes | Chair |
| Item Length | 18.9 in |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | Vecelo |
| Type | Dining Chair |
| Department | Adults |
| Assembly Required | Yes |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Item Height | 31.5 in |
| Style | Contemporary/Modern |
| Frame Material | Metal |
| Features | Upholstered |
| Room | Kitchen, Dining Room |
| Item Width | 16.93 in |
| Item Weight | 25.35 lb |
| Upholstery Fabric | Leather |
Check the listing for details. Set of 2 Upholstered PU Leather Dining Chairs with X Back Metal Legs Kitchen. Color: Black, Condition: New. Listed at 103.56 USD. Upgrade your dining space with this modern upholstered dining chair set of 2 designed to combine comfort, durability, and contemporary style. The ergonomic backrest design supports the natural curve of the body and enhances seating comfort.