| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb |
| Item Length | 22.5in |
| Additional Parts Required | No |
| Upholstery Material Texture | Boucle |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| CAL TB 116 Compliant | Yes |
| Seat Depth | 19.5in |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Height | 30 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Personalized | No |
| Frame Material | Metal |
| Style | Contemporary/Modern |
| Rub Count | 15000-30000 |
| Features | Upholstered |
| Room | Bathroom, Bedroom, Dining Room, Entryway, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Item Width | 22.5in |
| Upholstery Fabric | Boucle |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Color | Beige |
| Set Includes | Chair, Cushion |
| Backrest Height | 11.5in |
| Brand | Masion Boucle |
| Type | Accent Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Item Weight | 19.8 lb |
Check the listing for details. Set of 2 Upholstered Boucle Dining Chairs w/ Arms Modern Kitchen Accent Chairs. Color: Beige, Condition: New. Listed at 315.04 USD. ✅ Fully upholstered in high-quality thick beige boucle textured fabric, fluffy soft skin-friendly touch, wear-resistant and durable for long daily household use. ✨Premium Soft Boucle Fabric Upholstery.