| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Material | Wood+PU+Foam |
| Brand | Unbranded |
| Color | Olive Green |
| Item Height | 37.40 in |
| Item Length | 19.30 in |
| Item Width | 22.80 in |
| Type | Dining Chair |
| Set Includes | Dining Chair |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Frame Material | Wood |
| Upholstery Fabric | PU |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Adults |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 14.50 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Features | Upholstered, With Backrest |
| Number of Items in Set | 2 |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 2 Wood Dining Chair PU Upholstered Kitchen Dining Chair with Wood Legs. Color: Olive Green, Condition: New. Listed at 189.85 USD. This back dining chair set is equipped with high backrest for a strong comfortable back support. Plenty decorative rivet inset around cushion and back not only make it looks noble and elegant but also give the whole chair a feeling of exquisite luxury.