| Color | Wood+Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Wood+Fabric+Sponge |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 41.00 in |
| Item Length | 19.00 in |
| Item Width | 23.00 in |
| Type | Barstools |
| Number of Items in Set | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Features | Upholstered, With Backrest |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Teens, Adults |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 20.06 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Set Includes | Barstools |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 2 Wooden Bar Stools Upholstered Bar Chair Counter Height Dining Chairs. Color: Wood+Beige, Condition: New. Listed at 269.68 USD. Versatile Use:This chair is versatile and can be used in different settings. It can be placed in a living room, bedroom, office, or even as an accent chair in a hallway or corner. Durable Construction:The chair is constructed with high-quality materials.