| Color | White |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | PU |
| Size | White: 15.00*15.00*38.60 in, Black: 16.50*16.00*38.60 in |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 38.60 in/38.60 in |
| Item Length | 15.00 in/16.50 in |
| Item Width | 15.00 in/16.00 in |
| Type | Dining Chair |
| Set Includes | Dining Chair |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Upholstery Fabric | PU |
| Frame Material | Metal |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Adults |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 8.00 lbs/8.30 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Features | Upholstered, With Backrest |
| Number of Items in Set | 4 |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 4 Dining Chairs High Back PU Leather Kitchen Dining Chair w/ Metal Leg. Color: White, Condition: New. Listed at 175.99 USD. Modern designed dining chair with elegantly curved silhouette and thicken seat cushion provides the chair with maxmium comfort. COMPLETE DINING SET:It contains four chairs. Novel appearance: the new diamond shaped dining chair is more beautiful and beautiful.