| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Color | Black |
| Item Height | 38.58 in |
| Item Length | 15.74 in |
| Item Width | 18.5 in |
| Type | Dining Chair |
| Set Includes | Chair |
| Room | Dining Room |
| Frame Material | Iron |
| Features | Eco Friendly, Padded Seat, High Back |
| Style | Contemporary/Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Adults |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Items in Set | 4 |
Check the listing for details. Set of 4 Elegant Assembled Stripping Texture High Backrest Dining Chairs Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 92.99 USD. Features: 1. The PU surface ensures the durability of products, prevents water overflow and the waterproof performance of stains, easy to clean. 2. Cushioned seat with high-density sponges and ergonomic high-back design make you feel comfortable. 3. Simple design makes the chair suitable for the dinner table with various simple styles. 4. Iron tube frame with spray painting process, sturdy and durable in use. 5. Easy to assemble and the package is equipped with the necessary tools for installation. Specification: Dimensions: (15.74 x 18.5 x 38.58)" / (40 x 47 x 98)cm (L x W x H) Color: Black Load-bearing: 120kg / 264.55lbs Color: Black Material: PU & Iron Tube Single Chair Weight: 3.5kg / 7.72lbs.