| Frame Material | Metal+Linen |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Brand | Unbranded |
| Color | White+Gold |
| Item Height | 34.50 in |
| Item Length | 17.00 in |
| Item Width | 15.30 in |
| Type | Dining Chair |
| Room | Dining Room, Kitchen, Living Room |
| Features | Padded Seat |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 8.38 lbs |
| Assembly Required | Yes |
| Upholstery Fabric | Linen |
| Number of Items in Set | 4 |
| Theme | Modern |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 4 Modern Dining Chair Linen Upholstered Kitchen Chairs with Metal Legs. Color: White+Gold, Condition: New. Listed at 269.99 USD. 4 x Dining Chair. Integrated molding structure: The backrest and seat cushion are designed as a whole, which not only has a simple and smooth appearance, but also enhances the stability of the chair.