| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 60 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Segawe |
| MPN | H01-2268-G4*4-201 |
| Color | Black |
| Type | Office/Desk Chair |
| Style | Reception/Guest Chair |
| Product size | 21.7"*20.5"*34.6" |
| Backrest Height | 34.7" |
| Cushion size | 17.3"*16.1"*2.8" |
| Backrest size | 17.3"*16.1"*3.3" |
| Cushion height | 17.7" |
| Handrail | 11" |
| Item Height | 34.6" |
| Item Length | 21.7" |
| Item Width | 20.5" |
| Frame Material | Metal |
| Upholstery Fabric | Faux Leather |
| Number of Items in Set | 4 |
| Item Weight | 18.34 lbs |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
Check the listing for details. Set of 4 Office Guest Chair Bonded Leather Executive Side Reception Chair Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 188.58 USD. Specifications: Color:Black Material:PVC Leather + Raw Cotton + Metal Item Weight:18.34 lbs Product size: 21.7"*20.5"*34.6"(LxWxH)Cushion size: 17.3"*16.1"*2.8"(LxWxTh)Backrest size: 17.3"*16.1"*3.3"(LxWxTh) Weight Capacity: 300 lbs Features: Guest Chair: Fully upholstered in leather, this chair allows for an upscale look at a compelling priceComfortable Side Chair: Sink into comfort with the padded seat and back cushions Arm Chair: The sturdy tube frame and sled base with arms creates the ultimate stability for the chair.Durable Office Furniture: Perfect for an area with people coming and going, this chair has a sled base for easy movement and can hold up to 300lbs