| Number of Items in Set | Four-Piece |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Distance from Floor to Bottom | 11.4 in |
| Included Components | 4 Patio Lounge Chairs |
| Size | Set Of 4 |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Age Range Description | Adult |
| Fill Material | Foam, Polyester Fiberfill |
| Material Type | Polypropylene |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Item Length | Outdoor Chaise Lounge Chairs |
| Additional Parts Required | No |
| Reclining Position Count | 5 |
| Department | Adults, Kids |
| Unit Type | lb |
| Seat Depth | 22.4 in |
| Item Height | Outdoor Chaise Lounge Chairs |
| FSC Certified | No |
| Style | Modern |
| Personalized | No |
| Features | Adjustable, Adjustable Backrest, Lightweight, Reclining |
| Unit Quantity | 1.0 count |
| Finish | None |
| Item Width | Outdoor Chaise Lounge Chairs |
| Seat Material | Polypropylene |
| Item Dimensions D X W X H | 74.1"d X 22.4"w X 11.4"h |
| Indoor Outdoor Usage | Outdoor |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Required Tools | None |
| Color | Striped Grey |
| Set Includes | Chair |
| Material | Polypropylene, Foam, Polyester Fiberfill |
| Frame Material Type | Polypropylene |
| Brand | Unbranded |
| Type | Lounge Chair |
| Seating Capacity | Up to 4 |
| Leg Style | Straight Leg |
| Assembly Required | Yes |
| Back Style | Continuous Back |
| Style Name | Modern |
| Additional Features | Adjustable Backrest, Lightweight, Reclining |
| Arm Style | Armless |
| Item Weight | 42.77 lb |
Check the listing for details. Set of 4 Outdoor Grey Pool Lounge Chairs Adjustable 5-Position Waterproof. Color: Striped Grey, Condition: New. Listed at 521.49 USD.