| Size | Set of 4 |
|---|---|
| Color | Beige |
| Number of Items in Set | 4 |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb |
| Item Length | 19.3 in |
| Brand | DUMOS |
| Type | Dining Chair |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Assembly Required | Yes |
| Item Height | 29.5 in |
| Model | C-C6010-4P |
| Personalized | No |
| Frame Material | Metal |
| Features | Armless, Padded Seat, Upholstered |
| Unit Quantity | 4 |
| Room | Bedroom, Entryway, Home Office/Study, Kitchen, Living Room, Porch |
| Item Width | 18.1 in |
| Item Weight | 56 lb |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Set of 4 Upholstered Dining Chair w/Curved Back,Modern Kitchen Chair Mid Century. Color: Beige, Condition: New, Made in China. Listed at 276.00 USD. The swivel foot pads provide stability, preventing wobbling on uneven floors and ensuring a steady, balanced seating experience.