| Color | Beige |
|---|---|
| Number of Items in Set | 4 |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb |
| Item Length | 24.5 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | 19 in |
| Manufacturer Warranty | 2 Months |
| Item Height | 28.5 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Frame Material | Metal |
| Personalized | No |
| Style | Contemporary/Modern |
| Features | Upholstered |
| Room | Bedroom, Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Item Width | 20 in |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Set Includes | Chair |
| Backrest Height | 10 in |
| Brand | Masion Boucle |
| Type | Dining Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Item Weight | 17.8 lb |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Set of 4 Velvet Dining Chairs with Arms Curved Back and Black Metal Legs. Color: Beige, Condition: New, Made in China. Listed at 539.99 USD. Set Options: 2 / 4 / 6 / 8 Dining Chairs (select your preferred set size). Backrest Height: 9.5" (24.13 cm). Upholstery Material: High-Quality Soft Velvet Fabric. Color Options: Black, Navy Blue, Dark Green, Rust Orange, Cream White, etc.