| Shape | Square |
|---|---|
| Unit Count | 6.0 Count |
| Installation Type | Screw-in |
| Included Components | Furniture Legs |
| Size | 4 Inch (6pcs) Standard (with Hanger Bolt) |
| Material Type | Rubberwood |
| Furniture Finish | Walnut |
| Required Assembly | Yes |
| Department | Unisex |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Keep Drying |
| Style | Mid-Century Modern |
| Personalized | No |
| Features | Easy to Install, Reliable Quality, Strong Support, Good Adjustment, Mid-Century Look |
| Unit Quantity | 6 |
| Number of Items | 6 |
| Room | Any Room |
| Finish | Walnut |
| Color | Brown |
| Item Diameter | 2 in |
| Material | Rubberwood |
| Mounting | Screw-in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Furniture Legs |
| Tabletop Thickness | Less Than 0.5 in |
| Number Of Pieces | 6 |
| Leg Style | Prymaid |
| Product Care Instructions | Keep Drying |
| Style Name | Modern |
| Item Dimensions | 2 X 2 X 6 Inches |
| Item Weight | 3 lb |
| Product Line | Furniture Legs |
Check the listing for details. Set of 6 Mid-Century Walnut Square Furniture Legs - 4 Inch Sofa Legs. Color: Brown, Condition: New. Listed at 64.98 USD. Strong support promotes longevity of your beloved sofa, couch, chair, cabinet, or ottoman. Set of 6 Mid-Century Walnut Square Furniture Legs. Reimagine your living space with our Set of 6 Mid-Century Walnut Square Furniture Legs.