| Frame Material | Artificial Leather, Density Board, Plastic |
|---|---|
| Overall Product Load-bearing Capacity | About 65kg/143.3 lbs |
| Each Tier Load-bearing Capacity | About 20kg/44.09 lbs |
| Color | Warm White Color |
| Item Height | 51cm |
| Item Length | 100cm |
| Item Width | 30cm |
| Type | Shoe Bench |
Check the listing for details. Shoe Bench, Shoe Storage Bench with Seat, Shoe Bench for Entrance. Color: Warm White Color, Condition: New. Listed at 76.06 USD. Our s hoe bench is made of high-quality materials that are durable and easy to clean. It is a piece of furniture as well as a display of the art of living. Folding Design: The hinges of the left shoe cabinet adopt the circular arc side and the roller design, which not only makes you easily open and close it but also increases the shoe cabinet capacity.