| Country of Origin | China |
|---|---|
| Brand | SHS |
| Style | office chair |
| Model | Cylinder_H |
| Main Color | Black |
| Gas Spring Cylinder | 28mm (1.1") Diameter With Standard 17-4 Taper |
| Column | 50mm (1.96") Diameter With Standard 17-4 Taper |
| Stroke Height Adjustment | 4.5" |
| Weight Rating | 350 lb, Heavy Duty |
| Quality Test Standards | ANSI/BIFMA, DIN 4550 CLASS 4 |
| Suggested Use | Executive Tilt Swivel And Multi Function Chairs |
Check the listing for details. SHS Heavy Duty Fits Herman Miller classic Aeron Chair as Replacement Cylinder. Condition: New, Made in China. Listed at 26.99 USD. The black color of the spindle is made of hardened steel that was heat treated, which turned the color to black. 1 x gas cylinder ( The chair not included ). We are try our best in order to minimize the import duties.