| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 60 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | SHS |
| Style | office chair |
| MPN | Does Not Apply |
| Model | Cylinder_5 |
| Main Color | Black |
| Gas Spring Cylinder | 28mm (1.1") Diameter With Standard 17-4 Taper |
| Column | 50mm (1.96") Diameter With Standard 17-4 Taper |
| Stroke Height Adjustment | 5" |
| Weight Rating | 400 lb, Heavy Duty |
| Quality Test Standards | ANSI/BIFMA, DIN 4550 CLASS 4 |
| Suggested Use | Executive Tilt Swivel And Multi Function Chairs |
| UPC | Does not apply |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Warranty | 10 years |
Check the listing for details. SHS Gas Lift Heavy Duty Cylinder Replacement Universal Size 350 lbs 5" Class 4. Condition: New. Listed at 26.99 USD. SHS Gas Lift Heavy Duty Cylinder Replacement Universal Size 350 lbs 5" Class 4FeaturesTypically installed on chairs rated up to 350 lb.5” stroke (seat travel from lowest to highest settings)Gas spring diameter 1.1”Support column is 2" in diameterDimensions when fully compressed: 12”. Fully extended: 17”Industry standard 17-4 taperUnder base extension: 1.0"Exceeds ANSI/BIFMA5.1-2011 standardsCylinder shipped completely assembled ready for useThis heavy duty pneumatic gas cylinder is typically installed on executive and multi function managerial chairsPackage Include:1 x gas cylinderWe are so confidence of our product quality and offer 10 years replacement warranty.PaymentDelivery detailsTerms of salesContact usPaymentWe accept PayPal only. E-check thru PayPal takes 3-5 working days to be cleared. To avoid any shipping delay, pelase complete payment as soon as possible.Delivery details1. When the location of the item is shawn in USA, USA buyer ship from CA US. Other countries buyer ship from China.2. We will ship our products by airmail, please allow 1-2 business days for delivery handing time after payment have been cleared.3. We are try our best in order to minimize the import duties. Import duties, taxes and charges are not included in the item price or shipping charges. These charges are the buyer's responsibility.4. Please check with your country's customs office to determine what these additional costs will be prior to bidding/buying.5. Besides, tracking number will be provided if you purchase the insurance and you can check the delivery status. Terms of sales1. We accept return for exchange or refund.2. When you received your package, promptly check the items to make sure the items are intact. Email us with pictures if defective items was found, we will resolve the problem ASAP.3. Please kindly contact us before return the item, we accept return for refund or exchange, but shipping cost is non-refundable.Contact usShould you have any question, please click "ask seller a question" to contact us.