| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Color | FDE |
| Objective Lens Diameter | 22 mm |
| Maximum Magnification | 3x |
| MPN | SOJ3M011 |
| Material | Aluminum |
| Item Length | 69mm |
| Brand | SIG SAUER |
| Mounting | Picatinny |
| Type | Sight Magnifier |
| Item Height | 61mm |
| Model | Juliet3-Micro |
| For Gun Type | Rifle |
| Features | Fixed Magnification |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Mounting Location | Rail |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Weight | 9.9 oz |
Check the listing for details. Sig Sauer JULIET3-MICRO 3x Magnifier, 3x22mm, Push-Button Mount, FDE - SOJ3M011. Color: FDE, Condition: New. Listed at 187.50 USD. Sig Sauer JULIET3-MICRO 3x Magnifier, 3x22mm, Push-Button Mount, FDE - SOJ3M011 Description Micro size with macro features. Introducing the JULIET3-MICRO Magnifier. This ultra-compact and lightweight magnifier feature an aircraft-grade CNC aluminum housing and durable, dependable IPX-7 waterproof and fog-proof performance. With its high-performance Dielectric coated prism, the JULIET3-MICRO Magnifier provides excellent light transmission giving you complete clarity when you need it most. FeaturesManufacturer: Sig SauerProduct Line: Juliet 3Magnification: 3xObjective: 22mmMount: PicatinnyLength: 69mmHeight: 61mmWeight: 9.9 ozFinish: FDE - Flat Dark EarthHigh-Performance Lens Coatings Including Dielectric Coated Prism for Excellent Light TransmissionUltra-compact Size and WeightAircraft-grade CNC aluminum housing ensures a lifetime of reliable service90° Push-Button Flip-to-Side Magnifier MountDependable IPX-7 Waterproof and Fogproof Performance