| Lens Coating | Fully Multicoated |
|---|---|
| Color | Black |
| Linear Field of View | 4.0 degrees |
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Maximum Magnification | 5x |
| MPN | SOJ5M001 |
| Material | Aluminum |
| Item Length | 79 mm |
| Brand | SIG SAUER |
| Mounting | Picatinny, 90° push-button flip-to-side magnifier mount |
| Type | Sight Magnifier |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 64 mm |
| Model | JULIET5-MICRO 5X MAGNIFIER |
| For Gun Type | Rifle, Shotgun |
| Features | Fixed Magnification, Fogproof, Lightweight, Shock Proof, Waterproof, Weather Resistant, With Lens Cloth |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Mounting Location | Rail, Rear Sight |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 69 mm |
| Focal Plane | Second |
| Item Weight | 9.6 oz |
| UPC | 0798681659913 |
Check the listing for details. Sig Sauer JULIET5-MICRO #SOJ5M001 5x Magnifier, 5x24mm, Push-Button FTS Mount. Color: Black, Condition: Used. Listed at 169.95 USD. Sig Sauer #SOJ5M001 JULIET5-MICRO 5x Magnifier, 5x24mm, Push-Button FTS Mount. Sig Sauer’s JULIET5-MICRO Magnifier is small in size and big in features. This compact optic is roughly 30% smaller than its predecessor, and is well suited for use on rifle platforms and other sporting rifles.