| Power Source | Battery |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 20 mm |
| MPN | SORMSR111 |
| Item Length | 2.70" |
| Reticle Type | MOA Dot, 2 MOA Dot |
| Battery Life | 35,000–40,000 hours |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 1.80" |
| Features | Brightness Settings, Fogproof, Illuminated, Lightweight, Non-Magnified, Shock Proof, Waterproof, Weather Resistant |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1.60" |
| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Color | Brown |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| Set Includes | Sig Sauer ROMEO-MSR Gen II Red Dot Sight (FDE), See-through riser mount (pre-installed), Adjustment tool, Instruction manual, Battery (CR2032) |
| Reticle Color | Red |
| Brand | SIG SAUER |
| Type | Dot Sight |
| Model | ROMEO-MSR GEN II |
| For Gun Type | Rifle, Shotgun |
| Mounting Location | Rail |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 5.7 oz |
| UPC | 798681716258 |
Check the listing for details. Sig Sauer ROMEO-MSR Gen II 1x20mm Compact 2 MOA Red Dot Sight, FDE - SORMSR111. Color: Brown, Condition: New, Made in United States. Listed at 116.76 USD. SKU: SORMSR111. Flat Dark Earth (FDE) finish for a tactical aesthetic. 2 MOA red dot reticle for precise and fast target acquisition. Reticle: 2 MOA Red Dot. Parallax: Parallax Free. Instruction manual.