| Compatible Battery Sizes | CR1632 |
|---|---|
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| MPN | SOR02160 |
| Material | Polymer, Steel |
| Item Length | 1.61 in [41 mm] |
| Reticle Color | Red |
| Brand | SIG SAUER |
| Mounting | COMPACT (Shield RMS-c) |
| Reticle Type | MOA Dot, 3 MOA Dot |
| Type | Dot Sight |
| Battery Life | 20,000 Hours |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 1.10 in [27.9 mm] |
| Model | ROMEO-RS COMPACT |
| Features | Brightness Settings, Fogproof, Illuminated, Lightweight, Multiple Reticle Patterns, Non-Magnified, Shock Proof, Waterproof, Weather Resistant |
| For Gun Type | Handgun |
| Mounting Location | Rear Sight |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1.12 in [28.5 mm] |
| Item Weight | 0.75 oz [21.4 g] w/Battery |
| UPC | 798681704699 |
Check the listing for details. Sig Sauer ROMEO-RS COMPACT 3 MOA Red Dot Reflex Optic Sight w/ Motac - SOR02130. Color: Black, Condition: New. Listed at 149.99 USD. Optimized for SIG Sauer P365 optic-ready pistols. 3 MOA red dot with 8 brightness settings. Dot Size: 3 MOA. Suited for SIG Sauer P365 family of optic-ready pistols. Footprint: COMPACT (Shield RMS-c).