| Emitter | Open |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| MPN | SOR02101 |
| Item Length | 1.61 in |
| Total Elevation Travel | 70 MOA |
| Reticle Type | Red Circle Dot |
| Unit Type | Unit |
| Battery Life | 20000 - At medium brightness, dot only |
| Item Height | 1.10 in |
| Features | Hybrid design, MOTAC, Minimum continuous runtime of 20,000 hours |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Shooting |
| Illumination Settings | 8 |
| Item Width | 1.12 in |
| Compatible Battery Sizes | CR1632 |
| Lens Coating | Coated |
| Color | Clear |
| Total Windage Travel | 70 MOA |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Reinforced Steel |
| Reticle Color | Red |
| Brand | SIG SAUER |
| Mounting | Picatinny |
| Type | Dot Sight |
| Model | ROMEO-RS COMPACT CLEAR |
| For Gun Type | Handgun |
| Mounting Location | Rear Sight |
| Country of Origin | United States |
| UPC | 798681721528 |
Check the listing for details. Sig Sauer ROMEO-RS Reinforced Steel COMPACT CLEAR Red Circle Dot Sight SOR02101. Color: Clear, Condition: New, Made in United States. Listed at 199.99 USD. Molded glass aspheric lens for a distortion-free sight picture. Reticle: Red Circle Dot. RX Footprint: COMPACT (Shield RMS-c). Total Windage Travel: 70 MOA. High efficiency point source LED emitter with 8 individual brightness settings.