| Model Options | SOR02000 - Pro - 2 MOA/32 MOA |
|---|---|
| Compatible Battery Sizes | CR1632 |
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Polymer, Steel |
| Reticle Color | Green, Red |
| Brand | SIG SAUER |
| Type | Dot Sight |
| Reticle Type | Illuminated, MOA Dot |
| Battery Life | 20,000 Hours |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 1.21 in [30.7 mm] |
| Features | Brightness Settings, Fogproof, Illuminated, Multiple Reticle Patterns, Non-Magnified, Shock Proof, Waterproof, Weather Resistant, With Lens Cloth |
| For Gun Type | Handgun |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Mounting Location | Rear Sight |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Weight | 0.94 oz [26.6 g] w/Battery |
| Item Width | 1.42 in [36.0 mm] |
Check the listing for details. Sig Sauer ROMEO-RS Variation ⭐Choose Your ROMEO-RS MOA Dot Reflex Optic Sight⭐. Color: Black, Condition: New. Listed at 199.99 USD. 2 MOA / 32 MOA Circle, 3 MOA, or 6 MOA reticle options. Reticle Options: 2 MOA/32 MOA, 3 MOA, 6 MOA. High-performance red dot reflex sights built for modern defensive pistols. Multiple MOA options. Choose PRO or Compact footprint.