| Power Source | Battery |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| MPN | SORX1231 |
| Reticle Type | MOA Dot, 3 MOA |
| Battery Life | 20 Hours |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 0.94 in [23.88 mm] |
| Features | Illuminated, Weather Resistant, Brightness Settings, Waterproof, Shock Proof, Lightweight, Fogproof |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Shooting |
| Focal Plane | First |
| Tube Diameter | 24 mm |
| Compatible Battery Sizes | CR1632 |
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Color | Black |
| Linear Field of View | Unlimited |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| Range | 1x20mm |
| Reticle Color | Red |
| Brand | SIG SAUER |
| Mounting | Picatinny, Integral |
| Type | Dot Sight |
| Model | SIG SAUER Romeo-X |
| For Gun Type | Handgun, Rifle |
| Mounting Location | Rear Sight |
| Item Weight | 1.15 oz [32.60 g] |
| Country of Origin | United States |
| UPC | 798681699742 |
Check the listing for details. SIG SAUER Romeo-X 24mm COMPACT 3 MOA Red Dot Sight - SORX 1231. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 349.99 USD. Low Deck Height for Standard-Height Iron Sight Co-Witness. 15 Illumination Settings Including 3 Night Vision. 20,000 Hour Battery Life With Side Load Battery (Battery included). CNC Machined 7075 Aluminum Housing.