| Emitter | Open |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| MPN | SORX1080 |
| Item Length | 1.83 in [46.48 mm] |
| Total Elevation Travel | 80 MOA |
| Reticle Type | 3 MOA Dot |
| Battery Life | 20000 hrs |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 0.94 in [23.88 mm] |
| Features | Open Emitter, Motion Activated Illumination, Shock Proof, Waterproof, Infinite Guarantee, SpectraCoat, Forged 7075 Aluminum Housing, 20,000 Hour Battery Life |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Shooting |
| Illumination Settings | 12 Daytime 3 Night Vision |
| Item Width | 1.23 in [31.24 mm] |
| Compatible Battery Sizes | CR1632 |
| Lens Coating | Coated |
| Color | Black |
| Total Windage Travel | 80 MOA |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| Reticle Color | Green |
| Brand | SIG SAUER |
| Mounting | Pro Footprint |
| Type | Dot Sight |
| Model | ROMEO-X PRO OPEN |
| For Gun Type | Handgun |
| Mounting Location | Rear Sight |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 1.15 oz [32.60 g] |
| UPC | 798681733439 |
Check the listing for details. Sig Sauer ROMEO-X PRO Footprint Open Reflex 3 MOA Green Dot Sight SORX1080. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 469.99 USD. Green 3 MOA Dot. Total Windage Travel80 MOA. Low Deck Height for Standard-Height Iron Sight Co-Witness. 15 Illumination Settings Including 3 Night Vision. Open Emitter. Height0.94 in [23.88 mm]. Mount TypeTop Mount.