| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Power Source | Battery |
| Objective Lens Diameter | 20 mm |
| MPN | SOR52001 |
| Item Length | 2.5 in |
| Reticle Type | 2 MOA Dot |
| Item Height | 1.5 in |
| Item Width | 1.5 in |
| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| Reticle Color | Red |
| Brand | SIG SAUER |
| Mounting | Picatinny |
| For Gun Type | Handgun |
| Features | Illuminated |
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Material | Aluminum |
| Type | Dot Sight |
| Model | ROMEO5 1x20 MM |
| Mounting Location | Rail |
| Item Weight | 5.1 oz |
Check the listing for details. Sig Sauer ROMEO5 1x20mm 2 MOA Red Dot Sight w/ Mounts - SOR52001. Color: Black, Condition: Used. Listed at 99.95 USD. Sig Sauer Romeo 5 1x20mm 2 MOA Red Dot Sight w/ Mounts Model # SOR52001GRADE B CONDITION, Cosmetic Grade B: Grade B products will have overall fair to good cosmetic condition. Some Grade B units will have some signs of use and scratches or other blemishes around the body of the optic and signs of uuse on the mount from being taken on and off of previous rifles. PRODUCT DESCRIPTIONSig is proud to provide our men and women in the armed forces with a light-weight, enclosed red-dot sight that is as tough as it is micro. The ROMEO5 features our MOTAC™ (Motion Activated Illumination) which increases battery life by shutting down the system when not in use and instantly activates the system when it senses the slightest vibration or movement. Your sight will be up when you go into action. The ROMEO5 will mount on any platform and the solid aluminum design will give peak performance and years of service. Military units trust the ROMEO5 when it counts, so why wouldn’t you?ROMEO5 compact red dot sights provide civilians and armed professionals a robust 1x aiming solution for any situation. The sights are parallax-free so point-of-aim and point-of-impact remain the same. Unlimited eye-relief allows you to acquire the aiming point and the target regardless of the position of your eye behind the sight. The readily available CR2032 battery is side-loading, allowing for quick battery replacement (featuring 5,000 hours or more of life). Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete water immersion up to 1 atmosphere) and fog-proof performance.Reticle2 MOA Red-Dot reticleLED illumination:8 day settings2 night vision settingsParallax-free aimingOptical Performance1x magnification20mm objective lens diameterSpectraCoat full multi-coatings deliver high transmission across the entire visible spectrumUnlimited eye reliefUse and Handling1/2 MOA impact point correction80 MOA windage and elevationRubberized brightness adjustment padConstructionCNC-machined from single pieceUltralight and durableStealth ID trapezoidal surface angles reduce glint from the housingPicatinny co-witness 1.41" riser mountPicatinny low-profile mountKnurled turrets, knobs, and adjustersWaterproof, rated IPX7Rubberized eyecupImpact-resistant