| Compatible Battery Sizes | CR1632 |
|---|---|
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| MPN | SOR02160 |
| Material | Polymer, Steel |
| Item Length | 1.61 in [41 mm] |
| Reticle Color | Red |
| Brand | SIG SAUER |
| Mounting | COMPACT (Shield RMS-c) |
| Reticle Type | MOA Dot, 6 MOA Dot |
| Type | Dot Sight |
| Battery Life | 20,000 Hours |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 1.10 in [27.9 mm] |
| Model | ROMEO-RS COMPACT |
| Features | Brightness Settings, Fogproof, Illuminated, Lightweight, Multiple Reticle Patterns, Non-Magnified, Shock Proof, Waterproof, Weather Resistant |
| For Gun Type | Handgun |
| Mounting Location | Rear Sight |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1.12 in [28.5 mm] |
| Item Weight | 0.75 oz [21.4 g] w/Battery |
| UPC | 798681703388 |
Check the listing for details. Sig Sauer #SOR02160 ROMEO-RS COMPACT 6 MOA Red Dot Reflex Optic Sight w/ Motac. Color: Black, Condition: Used. Listed at 139.99 USD. Model: SOR02160. 6 MOA red dot reticle with open emitter design. Reticle: 6 MOA Red Dot. For SIG P365 Optic-Ready Pistols | Shield RMS-c Footprint. Mounting Compatibility: SIG P365 optic-ready models.