| Power Source | Battery |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 20 mm |
| MPN | SOR44002 |
| Item Length | 77 mm |
| Reticle Type | Illuminated |
| Battery Life | 50000 Hours |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 56 mm |
| Features | Brightness Settings, Fogproof, Illuminated, Lightweight, Non-Magnified, Shock Proof, Waterproof, Weather Resistant |
| Sport/Activity | Shooting |
| Focal Plane | Second |
| Item Width | 63 mm |
| Compatible Battery Sizes | AAA |
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Color | Brown |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| Reticle Color | Red |
| Mounting | Picatinny |
| Brand | SIG SAUER |
| Type | Dot Sight |
| Model | ROMEO4XT-PRO 1x2mm FDE |
| For Gun Type | Rifle |
| Mounting Location | Rail |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Weight | 7.4 oz |
| UPC | 0798681661541 |
Check the listing for details. Sig Sauer #SOR44002 ROMEO4XT-PRO 20mm Micro Red 2 MOA Ballistic Circle Dot, FDE. Color: Brown, Condition: New other (see details). Listed at 569.95 USD. Manufacturer: Sig Sauer. Gun Make: Sig Sauer. Reticle: Ballistic Circle Dot. Illumination Color: Red. Battery Type: AAA. Emitter Type: Enclosed.