| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Power Source | Battery |
| Objective Lens Diameter | 30 mm |
| MPN | SOR71001 |
| Item Length | 119.4 mm |
| Reticle Type | 2 MOA Dot |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 56 mm |
| Features | Brightness Settings |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 51 mm |
| Focal Plane | Second |
| Compatible Battery Sizes | AA |
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| Reticle Color | Red |
| Brand | SIG SAUER |
| Mounting | Quick Detach |
| Type | Dot Sight |
| Model | ROMEO7 1x30 MM |
| For Gun Type | Shotgun |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Mounting Location | Rail |
| Item Weight | 12.5 oz |
Check the listing for details. Sig Sauer #SOR71001 ROMEO7 1x30mm Red Dot Sight w/ 2 MOA Dot Reticle. Color: Black, Condition: Used. Listed at 189.95 USD. template Sig Sauer ROMEO7 1x30mm Red Dot Sight w/ 2 MOA Dot Reticle - SOR71001 Description: Sig Sauer's battle-ready Romeo7 1x30 Full-Size Red-Dot Sight features a 2 MOA red dot reticle with Spectracoat technology for superior light transmission and reduced reflections. It offers nine daylight and two low-light illumination settings, including a Motion-Activated Illumination function. The aluminum housing ensures waterproof and fogproof performance. The sight has knurled windage and elevation knobs with 220 MOA and 150 MOA adjustment ranges, respectively, in 1/2 MOA increments. It can be mounted using a standard quick detach Picatinny mount or a low-profile mount. Optical Performance: 1x magnification 30mm objective lens diameter Spectracoat anti-reflection coatings: Highly efficient, broadband transmission LD - Low Dispersion glass Preserves true image color Aspherical lens design: Reduces spherical aberrations and distortions Provides flat images with edge-to-edge clarity Unlimited eye relief Reticle: 2 MOA Red-Dot reticle LED illumination: Nine day settings Two night vision settings Parallax-free aiming Use and Handling: 1/2 MOA impact point correction 220 MOA windage and 150 MOA elevation Construction: Ultralight and durable aluminum housing Picatinny rail mounts: Standard QD mount Low-profile mount Knurled turrets, knobs, and adjusters Waterproof, rated IPX7 Flip-up lens caps Impact-resistant We welcome your inquiries, feedback, or requests regarding our products. You can easily get in touch with us through eBay messages at any time. Our team is dedicated to ensuring your satisfaction, so please don't hesitate to contact us with any questions or concerns. Your complete satisfaction is our top priority.