| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
|---|---|
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Power Source | Battery |
| Color | Brown |
| Maximum Magnification | 1x |
| MPN | SORM1700 |
| Item Length | 2.4 in |
| Reticle Color | Red |
| Brand | SIG SAUER |
| Mounting | SIG-LOC (M17/M18 MHS & Commem.) |
| Reticle Type | 2 MOA Dot, 32 MOA Circle, MOA Dot |
| Type | Dot Sight |
| Battery Life | Up to 50,000 (Dot Only) |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 1.1 in |
| Model | ROMEO-M17 |
| Features | Brightness Settings, Fogproof, Illuminated, Lightweight, Multiple Reticle Patterns, Non-Magnified, Shock Proof, Waterproof, Weather Resistant |
| For Gun Type | Handgun |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Mounting Location | Rear Sight |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 0.9 in |
| Item Weight | 1.5 oz. (42.5 g) |
| UPC | 798681688555 |
Check the listing for details. Sig Sauer SORM1700 ROMEO-M17 2 MOA Red Dot / 32 MOA Circle Coyote Reflex Sight. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 649.99 USD. Color: Coyote Tan. Brightness Settings: 15 levels, including 3 optimized for night vision (Gen 3+ NV compatibility). Reticle Color: Red.