| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Mounting | Picatinny |
| Reticle Type | 2 MOA Red Dot / 32 MOA Circle |
| Battery Life | 20000 hrs |
| Item Height | 0.94 in [23.88 mm] |
| Features | Brightness Settings |
| Item Length | 1.62 in [41.15 mm] |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Weight | 1 oz |
| Item Width | 1.29 in [32.7 mm] |
| Power Source | Battery |
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| MPN | SORX1200 |
| Sport/Activity | Shooting |
| Compatible Battery Sizes | CR1632 |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| Reticle Color | Red |
| Brand | SIG SAUER |
| For Gun Type | Handgun |
| Focal Plane | First |
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Material | Aluminum |
| Type | Dot Sight |
| Model | SIG SAUER Romeo-X |
| Mounting Location | Rear Sight |
Check the listing for details. Sig Sauer SORX1200 Romeo-X Compact P365 2MOA & 32MOA Red Dot Sight, Black. Color: Black, Condition: Used. Listed at 375.00 USD. Sig Sauer Romeo-X Compact P365 2MOA & 32MOA Red Dot Sight, Black - SORX1200 Description Introducing the new ROMEO-X optics family. Built from the ground up with industry-leading functionality, the ROMEO-X is the result of our experience developing durable red-dot technology thats trusted by the military and put into a streamlined civilian package. Featuring a CNC 7075 aluminum housing, intuitive adjustment buttons, a side-mounted battery compartment, and an ultra-low deck height that gives you the ability to co-witness with standard height iron sights. Designed, tested, and assembled in the USA, the ROMEO-X boasts direct mounting footprints for your favorite optics-ready pistols. FeaturesBrand: Sig Sauer Electro-OpticsModel: Romeo-X CompactMagnification: 1xColor: Black AnodizedReticle: 2 MOA Red Dot / 32 MOA Red Circle Multi ReticleMaterial: Forged 7075 AluminumMount Type: Shield RMSc FootprintAdjustment Size: Shield RMSc FootprintObjective: 24mmBrightness Settings: 12 Daytime / 3 Night VisionSwitch Type: MOTAC-Motion Sensing TechnologyBattery Size: CR1632Elevation Adjustment: 80 MOAWindage Adjustment: 80 MOAWindage Elevation: AdjustableProofs: IPX7 WaterproofBattery Life: 20,000 HoursBulb Type: High-Efficiency Point Source LEDDot Size: 2 MOA / 32 MOAOptic Coating: D.A.R.C. (Dark Adaptive Reticles & Coatings) / SpectraCoatWeight: 1.00 oz