| Power Source | Battery |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| MPN | SORX1600 |
| Item Length | 1.67 inches (42.42 mm) |
| Reticle Type | 3 MOA Red Dot, MOA Dot |
| Battery Life | 20,000-hour battery life with MOTAC™ |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 0.94 inches (23.88 mm) |
| Features | Brightness Settings, Fogproof, Illuminated, Lightweight, Shock Proof, Waterproof, Weather Resistant |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1.20 inches (30.48 mm) |
| Compatible Battery Sizes | CR1632 |
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| Reticle Color | Red |
| Brand | SIG SAUER |
| Mounting | Shield RMS-c Footprint |
| Type | Dot Sight |
| Model | ROMEO-X SIG-LOC™ COMPACT |
| For Gun Type | Handgun, Rifle |
| Mounting Location | Rail |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Weight | 1.24 oz (35.15 g), including battery |
| UPC | 798681706457 |
Check the listing for details. Sig Sauer #SORX1600 ROMEO-X SIG-LOC Compact Circle/Dot 2 MOA Red Dot Sight. Color: Black, Condition: Used. Listed at 519.95 USD. Reticle Options: 3 MOA, 6 MOA, or Circle Dot. Windage: 80 MOA. This design eliminates zero shift caused by recoil or impacts, making it a standout choice for modern micro-compact pistols. Itsaspherical glass lens ensures a distortion-free view and an ultra-sharp reticle.