| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
|---|---|
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Maximum Magnification | 6x |
| Material | Aluminum |
| MPN | SOT61000 |
| Range | +/- 2.5 |
| Reticle Color | Red |
| Brand | SIG SAUER |
| Reticle Type | Illuminated |
| Type | Hunting Scope |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Model | SIG SAUER TANGO-MSR LPVO |
| Features | Brightness Settings, Fogproof, Illuminated, Waterproof |
| For Gun Type | Rifle |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Mounting Location | Rail |
| Sport/Activity | Hunting |
| Focal Plane | Second |
| Item Weight | 18.5 lbs |
| Tube Diameter | 30 mm |
| UPC | 0798681642502 |
Check the listing for details. Sig Sauer TANGO-MSR SOT61000 1-6x24mm Scope w/ Illuminated Red MSR BDC6 Reticle. Color: Black, Condition: Used. Listed at 214.99 USD. Sig Sauer Tango-MSR 1-6x24mm Illuminated Red MSR BDC6 Reticle Scope w/ Alpha-MSR Mount – SOT61000. Model : Tango-MSR (SOT61000). Manufacturer : Sig Sauer. Theilluminated MSR-BDC6 reticle, positioned in the second focal plane, is tailored for quick target acquisition and effective holdovers at extended distances.