| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
| Lens Coating | SpectraCoat |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Maximum Magnification | 1x |
| MPN | SORX1000 |
| Material | Aluminum |
| Item Length | 1.83 in [46.48 mm] |
| Reticle Color | Red |
| Brand | SIG SAUER |
| Reticle Type | 2 MOA Dot |
| Type | Dot Sight |
| Item Height | 0.94 in [23.88 mm] |
| Model | Romeo-X Reflex |
| For Gun Type | Handgun |
| Features | Brightness Settings |
| Mounting Location | Rear Sight |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1.23 in [31.24 mm] |
| Item Weight | 1.15 oz [32.60 g] |
Check the listing for details. Sig Sauer #SORX1000 ROMEO-X Pro Footprint Open Reflex Red Dot Sight 1x24mm. Color: Black, Condition: Used. Listed at 419.95 USD. Sig Sauer ROMEO-X Pro Footprint Open Reflex Red Dot Sight 1x24mm - SORX1000 Description Introducing the new ROMEO-X optics family. Built from the ground up with industry-leading functionality, the ROMEO-X is the result of our experience developing durable red-dot technology that’s trusted by the military and put into a streamlined civilian package. Featuring a CNC 7075 aluminum housing, intuitive adjustment buttons, a side-mounted battery compartment, and an ultra-low deck height that gives you the ability to co-witness with standard height iron sights. Designed, tested, and assembled in the USA, the ROMEO-X boasts direct mounting footprints for your favorite optics-ready pistols. FeaturesBrand: Sig Sauer Model: Romeo-X ProMagnification: 1xColor: Black AnodizedReticle: 2 MOA Red DotMaterial: Forged 7075 AluminumMount Type: R1P / R2 / DeltaPoint Pro FootprintAdjustment Size: 1.50 MOAObjective: 24mmBrightness Settings: 12 Daytime / 3 Night VisionSwitch Type: MOTAC-Motion Sensing TechnologyBattery Size: (1) CR1632Battery Life: 20,000 HoursWindage Adjustment: 80 MOAWindage Elevation: AdjustableElevation Adjustment: 80 MOAProofs: IPX7 WaterproofBulb Type: High-Efficiency Point Source LEDDot Size: 2 MOA / 32 MOAOptic Coating: D.A.R.C. (Dark Adaptive Reticles & Coatings) / SpectraCoatControls: Side MountedFirearm Fit: Sig Sauer P320